AKTUALNOŚCI

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

utworzone przez | 30 mar 2021 | Aktualności, Komunikaty

Łódź, 22 marca 2021 r.
KURIA METROPOLITALNA ŁÓDZKA
Wydział Duszpasterstwa
90-458 Łódź, ul. Ks. I. Skorupki 3
wd@archidiecezja.lodz.pl

WD-461-12/2021

KOMUNIKATY KURII METROPOLITALNEJ ŁÓDZKIEJ do przekazania wiernym w niedzielę 28 marca 2021 r.

  1. W Niedzielę Palmową zapraszamy młodzież ze swoimi duszpasterzami na „Marsz dla Jezusa”, który w tym roku wpisuje się w cykl rekolekcyjnych spotkań „Znaki z góry”. Rozpocznie się on o godz. 14.30 na parkingu Wyższego Seminarium Duchownego. Przejdziemy wspólnie do katedry i razem przeżyjemy Eucharystię pod przewodnictwem ks. abp. Grzegorza Rysia.
  2. Rekolekcje Wielkopostne prowadzone przez ks. abp. Grzegorza Rysia rozpoczną się w Wielki Poniedziałek w kościele oo. Jezuitów (ul. Sienkiewicza 60). Nauki rekolekcyjne głoszone będą od poniedziałku do środy o godz. 19.00.
  3. Informujemy, że TVP3 oddział w Łodzi będzie transmitować Triduum Paschalne z bazyliki archikatedralnej w Łodzi pod przewodnictwem ks. abp. Grzegorza Rysia. Wielki Czwartek i Wielki Piątek – godz. 19.00, Wielka Sobota – godz. 21.00.

do informacji Księży

  1. W niedzielę Palmową (28 marca) – zbiórka ofiar do puszek na Fundusz Obrony Życia w związku z Uroczystością Zwiastowania Pańskiego. Wpłaty dokonujemy na konto FOŻ prowadzone przez Centrum Służby Rodzinie: 53 1140 1108 0000 2026 3800 1006, lub w kasie CSR ul. Broniewskiego 1A.
  2. Kuria Archidiecezji Łódzkiej informuje, że podobnie jak w poprzednim roku, pokarmy na stół wielkanocny można pobłogosławić w gronie rodzinnym (podane w załączniku). Możliwe jest także organizowanie błogosławienia pokarmów w kościołach z zachowaniem wszystkich obowiązujących przepisów sanitarnych.
  3. Zgodnie z decyzją Arcybiskupa Metropolity Łódzkiego celebracje Wielkiego Tygodnia powinny być sprawowane we wszystkich kościołach parafialnych i kaplicach publicznych. Ponadto Arcybiskup Metropolita Łódzki usilnie prosi, aby wszystkie wspólnoty zakonne męskie i żeńskie sprawowały liturgię Triduum w swoich kaplicach domowych.
  4. Jeżeli do Wielkiego Czwartku nie zostaną zaostrzone rygory sanitarne, Msza Krzyżma będzie celebrowana w bazylice archikatedralnej w tym dniu o godz. 10.00. Zaproszeni są na nią Jubilaci przeżywający 25. i 50. rocznicę sakramentu kapłaństwa oraz trzej kapłani z dekanatu wyznaczeni przez Księży Dziekanów. Będzie to również okazja do złożenia jałmużny wielkopostnej przeznaczonej w tym roku na Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi. Zbiórkę w dekanatach przeprowadzają Księża Dziekani. Księża Dziekani odbierają olej chorych i olej krzyżma.
  5. Usilenie zachęcamy wiernych do przyjmowania Komunii św. na rękę. Osoby, które mimo to, stanowczo domagają się przyjęcia Komunii św. do ust mogą to uczynić na końcu obrzędu. W takim przypadku przed puryfikacją kapłan powinien zdezynfekować dłonie. Należy jednak pamiętać, że „każdy wierny zawsze ma prawo według swego uznania przyjąć Komunię św. do ust” (Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, Redemptionis Sacramentum). W związku z tym nikomu nie można nakazywać przyjęcia Komunii św. na rękę, można tylko do tego zachęcać. 9. W wykładni trzeciego przykazania kościelnego („Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię Świętą”) Konferencja Episkopatu Polski ustaliła, że okres, w którym obowiązuje to przykazanie, obejmuje czas od Środy Popielcowej (w tym roku 17.02.2021) do Niedzieli Trójcy Świętej (w tym roku 30.05.2021).
  6. Jeśli zachowuje się tradycyjne procesje Wielkiego Tygodnia (procesja z palmami, procesja z Najświętszym Sakramentem w Wielki Czwartek i w Wielki Piątek oraz procesja rezurekcyjna) powinny one w tym czasie odbywać się w formie skromniejszej, najlepiej jedynie z udziałem celebransa i asysty, tak aby wierni mogli pozostać na swoich miejscach, gdy wymogi sanitarne domagają się zachowania odstępów.
  7. Znak pokoju należy ograniczyć do skłonu głowy.
  8. W czasie pandemii należy wszelkie pocałunki liturgiczne zastąpić gestem skłonu: ucałowanie ołtarza, księgi, a także wszystkie pocałunki liturgiczne w starszej formie rytu rzymskiego. W Wielki Piątek celebrans sam może ucałować Krzyż.
  9. W czasie epidemii na indywidualną prośbę wiernego należy chętnie udzielać Komunii św. poza Mszą, zwłaszcza przy okazji spowiedzi indywidualnej, zgodnie z rozeznaniem duszpasterskim.
  10. Chociaż właściwym miejscem sprawowania spowiedzi jest konfesjonał (KPK kan. 964-§ 1-2), to z uzasadnionej przyczyny spowiedź może się odbyć poza konfesjonałem (KPK kan. 964 §3). W obecnych warunkach można sprawować ten sakrament np. w kościele, w kaplicy, w zakrystii, w sali katechetycznej, w biurze parafialnym lub w innym godnym miejscu, pozwalającym na zachowanie prywatności i zasad bezpieczeństwa.
  11. Liturgię Męki Pańskiej sprawuje się jak zwykle według schematu podanego w Mszale rzymskim (s. 133-147), uwzględniając następujące wskazania wynikające z panującej epidemii:

a. W modlitwie powszechnej po wezwaniu 9 należy dołączyć wezwanie wraz z oracją końcową, zatwierdzone dla Polski przez Kongregację Kultu Bożego w r. 2020 (podane w załączniku).

b. Zalecana jest pierwsza forma wniesienia Krzyża i odsłonięcie jego ramion w prezbiterium.

c. Podczas Adoracji Krzyża tylko przewodniczący może dokonać oddania czci przez pocałunek. Pozostali adorują Krzyż przez podejście i przyklęknięcie lub skłon, z zachowaniem odpowiedniej odległości między uczestnikami. Należy pouczyć wiernych, by nie całowali Krzyża.

d. Jeśli celebracja jest transmitowana, to z myślą o osobach łączących się z domów, celebrans na zakończenie adoracji powinien podnieść Krzyż i tak go trzymać przez pewien czas w milczeniu, aby wierni mogli oddać duchowo cześć Krzyżowi.

e. Należy pozostawić krzyż i świece w prezbiterium, aby wierni mogli adorować krzyż z właściwej odległości. W okresie epidemii rezygnuje się z adoracji przez ucałowanie i dotykanie.

  1. We wtorek wielkanocny 6 kwietnia odbędzie się pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę. Do udziału w niej zaproszeni są przedstawiciele maturzystów ze swoimi duszpasterzami i katechetami. Maturzyści w większym zakresie pielgrzymować będą do bazyliki archikatedralnej w Łodzi 2 maja br. o godz. 19.00.

Ks. Wiesław Kamiński

PRZEWODNICZĄCY WYDZIAŁU DUSZPASTERSTWA ARCHIDIECEZJI ŁÓDZKIEJ